Viss par tava suņa veselību

veselīgs-uzturs-sunim

Cilvēks, kuram mājās ir suns zina, cik lielas rūpes jāiegulda, lai mīlulis allaž justos labi. Tās ir ne tikai rūpes par mīluļa pamatvajadzībām – ēdienu un došanos pastaigās, bet arī uzmanības pievēršana, kopīga laika pavadīšana un veselības aprūpe.

Veselības profilakse – labāk kā ielaista slimība!

Tāpat kā cilvēkam, arī sunim var novērot dažādus slimību simptomus. Cilvēks sevi pazīst un atpazīst savas sajūtas. Cilvēks var pateikt, ka kaut kas sāp vai ir slikta pašsajūta. Ja cilvēks pamana dīvainu dzimumzīmi – dzimumzīmju pārbaude (dzimumzīmju pārbaude īpaši ieteicama pēc sauļošanās sezonas, profilaksei). Tāpat cilvēks var ātri reaģēt uz sāpēm, sāpošu zobu un citām ligām. Bet ko darīt sunim, kurš neko nevar pateikt?

Priekš tam ir saimnieks. Suņa saimnieka pienākums ir apskatīt savu mīluli, lai konstatētu kādas veselības pārmaiņas. Suņa apskate profilaksei ir jāveic regulāri.

Kam pievērst uzmanību?

  • Ķermeņa stāvoklis – aptaustot suņa vidukli, Jums vienkārši vajadzētu sajust ribas un neko citu; ir jābūt izteikti slaidam “viduklim” starp ribām un gūžām; vēders nedrīkst nokarāties. Uzmanīgi sekojiet līdzi svara zuduma vai pieauguma pazīmēm.
  • Ausis – ausīm vajadzētu būt bez jebkāda aromāta, tīrām no bieza ausu vaska brūnganā vai zaļganā tonī. Dažām šķirnēm ar garām ausīm ir vērts regulāri tīrīt ausis ar speciālu ausu tīrīšanas preparātu. Rīkojieties uzmanīgi, izvēloties ausu tīrāmos līdzekļus, jo ausu āda ir ļoti jutīga. Neaizraujieties ar pārāk dziļu vai spēcīgu tīrīšanu, jo Jūs viegli varat bojāt iekšējo ausi.
  • Acis – acīm jābūt spožām un skaidrām bez asarošanas, apsārtuma vai sāpīguma pazīmēm. Suns nedrīkst novērsties no gaismas, it kā tas kaitētu viņa acīm. Acu problēmas reizēm var liecināt par saslimšanu ar gripu.
  • Deguns – deguna virsmu nedrīkst klāt ciets aplikums, tas nedrīkst tecēt vai asiņot. Deguna dabiskās krāsas spektrs var mainīties no melnas līdz pat rozā, bez tam krāsa var mainīties arī gada ietvaros līdzi gadalaikiem. Degunam nevajadzētu būt arī ļoti aukstam vai slapjam!
  • Elpa – slikta elpa var norādīt uz gremošanas traucējumiem vai sliktu zobu stāvokli, kas neārstēts var novest pie nopietnākām iekšējo orgānu problēmām. Zobiem jābūt baltiem bez bieza aplikuma brūnā krāsā. Smaganām jābūt rozā vai melnām, nevis piesarkušām un pietūkušām.
  • Āda un apmatojums – suņa āda var būt rozā vai melna, atkarībā no šķirnei raksturīgās pigmentācijas. Apmatojums ir biezāks vai plānāks atkarībā no šķirnes un spīdīgs bez šķeltiem vai bojātiem matiem. Ne uz ādas, ne apmatojumā nevajadzētu konstatēt netīras blaugznas vai pušumus un jēlumus. Ir normāli, ja apmatojums mainās visu cauru gadu, taču intensīvāk tas notiek vasarā un rudenī.
  • Nagi – tiem jābūt gludiem un baltā vai melnā krāsā. Pievērsiet uzmanību raupjiem nagiem, kas viegli lūzt. Pārbaudot nagus, atcerieties par rudimentārajiem pirkstveida izaugumiem, kas atrodas kājas iekšpusē tieši zem locītavas. Dažiem suņiem tie ir tikai uz priekškājām, dažiem uz visām četrām un dažiem to nav vispār.
  • Gremošana – esiet vērīgi pret suņa ēstgribu. Vai tajā vērojamas kādas būtiskas izmaiņas? To var būt ļoti grūti konstatēt, ja suns Jums ir nesen, vai arī barības ziņā ir ļoti izvēlīgs. Jebkura slimība vai šoks ietekmē ēstgribu un arī izkārnījumu krāsu, parādās caureja, aizcietējumi vai gļotaini izkārnījumi.
  • Slāpes – ja sunim pēkšņi pastiprinās slāpes vai arī viņš sāk dzert krietni vairāk kā parasti, konsultējieties ar veterinārārstu.

 

You may also like