Viduslaiku renesanse

renesanse

Renesanse no itāļu valodas nozīmē atdzimšana. Šis jēdziens radies 16. gadsimtā, ar to apzīmēja tā laika kultūras uzplaukumu.

Renesanses laikmeta gars visspilgtāk izpaudās:

  1. Humānismā, kas radās Itālijā;
  2. Lielajos ģeogrāfiskajos atklājumos, ko uzsāka Spānija un Portugāle;
  3. Reformācijas, kas aizsākās Vācijā.

Tomēr, kad runa ir par renesansi, visvairāk gribas pievērsties tieši Itālijai – valstij ar kolosālu kultūras un mākslas mantojumu. Itālija ir valsts, kurā renesanse ir dzimusi un kurā arī šobrīd var apskatīt tās vēstures atliekas.

Itālija vienmēr ir atšķīrusies no pārējās Eiropas. Itālijā bija savādāki, labāki, dzīves apstākļi un kultūras līmenis. Itālijas lielie sasniegumi lika nedaudz savādāk paskatīties uz Eiropas tā laika vēsturi. Jo šķita – visiem sokas tik labi, padodas tirdzniecība un ir labi sakari ar citām valstīm. Itālijā laika gaitā radās savādāka politiskā struktūra kā citās valstīs.

Ģimenes vērtības renesanses laikā

Renesanse bija laiks, kad īpaši tika novērtēts viss, kas ticis darīts ģimenes labā, tāpat kā savas valsts vai tautas labā. Ģimene bija “goda vietā” un tika īpaši cildināta. Renesanses laikā cilvēks brīvi varēja nodarboties ar mākslu, zinātni vai jeb ko citu, kas pašam šķita tīkams. Nebija laika pārmetumiem – cilvēks beidzot pats varēja izvēlēties savu nodarbošanos un nesaņemt pārmetumus.

Renesanses laikā sievietes loma sabiedrībā krasi nemainījās. Sievietes tāpat bija piesaistītas mājas dzīvei un bērnu audzināšanai, nedrīkstēja izglītoties augstskolās un apmeklēt sabiedriskus pasākumus. Ģimeni sabiedrībā turpināja pārstāvēt tikai un vienīgi vīrietis.

Renesanse mūsdienās

Cilvēki mūsdienās ar renesansi saprot divas dažādas nozīmes. Vieni renesanses laiku uzskata par pārejas laiku no Viduslaikiem uz Jaunajiem laikiem. Bet citi uzskata, ka renesanse ir uzplaukums, laiks, kad atplauka kultūra un māksla. Es tiecos pieturēties tiem, kas uzskata renesansi par uzplaukuma laiku. Jo tieši šajā laika posmā parādījušās jaunas mākslas un kultūras iezīmes.

Pētot renesansi, pievērsos atsevišķi arī mākslai, jo man tā šķiet tuva tēma. Meklējot informāciju tieši par mākslu renesanses laikmetā, uzgāju interesantu faktu. Kā izrādās, renesanse ir laiks, kad atdzima interese par antīko mākslu. Laikā, kad dzima jauna sabiedrības iekārta, dzima arī jaunā māksla. Māksla, kas tā laika izpratnē sniedzās daudz tālāk nekā iepriekš.

Mākslinieki gleznoja diezgan reliģiskus darbus. Bet, kas ir interesanti, renesanses laikmetā reliģijai tika pievērsta samērā neliela nozīme. Renesanses mākslā mākslinieks dalījās savā pieredzē un dzīves iespaidos, tādējādi radot jaunus, vēl neredzētus darbus.

Renesanses māksla

Par Renesanses laikmeta dzimteni kļuva Florence un tās aizsācēji ir gleznotājs Mazačo, , skulptors Donatello un arhitekts Bruneleski. Katrs citādāk, bet visi kopā viņi lieka pamatus jaunajai mākslai.

“Par galveno glezniecības, atšķirības pazīmi kļuva zinātniski pamatotā perspektīva. Gleznotāji lepojās ar to, kā ar atklājumu un nicīgi izturējās pret saviem priekštečiem, kuri to nezināja. Viņi varēja ar matemātisku precizitāti veidot trīs dimensiju telpā, sarežģītas, daudzu figūru kompozīcijas. Šim atklājumam ir liela vēsturiska nozīme. Diženo mākslinieku rokās, tas kļuva par varenu ieroci, palīdzēja attēlot parādību loku, kuras derēja mākslinieciskam iemiesojumam, iekļaut glezniecībā ainavas un arhitektūru.”, tā savā blogā raksta nezināms autors par mākslas un arhitektūras tēmu renesanses laikmetā. Šis raksturojums lieliski atbilst tam, ko es atradu vairākos avotos par tēmu renesanse.

Renesanse ir laiks, kad pasaulē parādījās skaistums savādākā izpratnē. Lai to iepazītu pilnīgāk, kā aprakstīts grāmatās, pašiem jādodas uz Itāliju un jāapmeklē ne tikai muzeji, bet arī jāpastaigā pa Itālijas ielām, kurās vēl šodien mitinās renesanses skaistums.

Bet, kamēr esam Latvijā un baudām drēgno rudeni, neaizmirstam par ikgadējo veselības pārbaudi. Veselības pārbaude ir svarīga ne tikai starpsezonās. Veselības pārbaude jāveic savai drošībai un sirdsmieram. Pārbaudīt veselību Rīgā iespējams poliklīnikās un privātklīnikās. Veselības pārbaude ir pakalpojums, ko piedāvā ikvienā pilsētā.

Veselības pārbaude – tas, kas sniegs jums saldāku miegu naktīs! Vesels ir apmierināts!

You may also like