Uzziniet vairāk par kontaktlēcām!

 

kontaktlecas bildeKontaktlēcas mūsdienās nav nekāds jaunums un retums, to pielietojums ir samērā plašs. Kontaktlēcas ir kļuvušas par otru bieži izmantotu redzes korekcijas līdzekli līdzās brillēm. Lai gan ir skaidrs, kā kontaktlēcas jālieto, kādas ir to priekšrocības, tomēr samērā maz zinām par lēcām kā tādām. Tāpēc nedaudz ieskatīsimies gan kontaktlēcu vēsturē, gan dažos praktiskajos aspektos.

Par kontaktlēcu vēsturi

Pirmās reālās un mūsdienās izmantotajām lēcām līdzīgās kontaktlēcas radīja divi vācu ārsti — Ādolfs Eižens Fiks un Augusts Millers. Tas notika 19. gadsimta 80. gados. Viņu radītās lēcas bija no izliekta stikla, tās nosedza gandrīz visu acs virsmu. Tomēr šie pirmie mēģinājumi bija neveikli, jo šīs lēcas bija neērtas, tās arī nevarēja uzskatīt par drošām.

1936. gadā lēcu ražošanā jau sāka izmantot organisko stiklu. Eksperimentējot ar to, galu galā tika radītas cietās kontaktlēcas, kādas tās pazīstam šodien. 20. gadsimta septiņdesmitajos gados parādījās pirmās mīkstās kontaktlēcas, kas bija izgatavotas no hidrogēla. Tās kļuva ļoti populāras un bieži izmantotas. Bet 20. un 21. gadsimta mijā patērētājiem tika piedāvātas pirmās silikonhidrogēla kontaktlēcas. Tās tiek uzskatītas par viskomfortablākajām un piemērotām ilgstošai nēsāšanai.

Kontaktlēcu iedalījums pēc pielietojuma

Mīkstās kontaktlēcas mūsdienās tiek iedalītas ne tikai pēc to lietošanas režīma un optikas veida, bet arī pēc pielietojuma. Bez optiskajām lēcām, kas tiešā veidā veic redzes korekciju, izdala vēl trīs veida mīkstās kontaktlēcas — dekoratīvās, kosmētiskās un terapeitiskās.

Dekoratīvās jeb krāsainās lēcas paredzētas acu krāsas un izskata mainīšanai. Krāsainās lēcas spēj gan mainīt acu krāsu, gan paspilgtināt dabisko acu krāsu, tāpat pieejamas tādas krāsainās lēcas, kas izskatās pēc dzīvnieku vai kādu neparastu tēlu acīm, tās visbiežāk izmanto karnevāliem un kādiem pasākumiem, lomām. Krāsainās lēcas ir tādas pašas kā parastās, tās var būt ar un bez optikās korekcijas funkcijas.

Kosmētiskās kontaktlēcas izmanto, lai noslēptu kādus estētiskus defektus acīs, tas var būt radzenes apduļķojums un citi kosmētiski defekti. Bet terapeitiskās kontaktlēcas izmanto medicīniskos nolūkos — lai uzklātu uz acīm medikamentus, lai īslaicīgi pasargātu acis no apkārtējās ietekmes, ja tiek veikta ārstēšana.

Vienas dienas kontaktlēcas — drošība un ērtības

Attīstoties kontaktlēcu ražošanas tehnoloģijām, šobrīd lēcu lietotājiem ir pieejamas tā saucamās vienas dienas kontaktlēcas, kas arī tiek uzskatītas ne vien par visērtākajām, bet arī drošākajām.

Vienas dienas kontaktlēcām ir daudz priekšrocību. Vispirms jau nav jāsatraucas par lēcu tīrīšanu un uzglabāšanu, jo vienas dienas lēcas tiek izņemtas no sterila iepakojuma, bet pēc lietošanas izmestas. Nākamajā dienā atkal ir jāver vaļā jauns iepakojums ar lēcām. Protams, tas neatceļ vajadzību pēc pietiekamas roku higiēnas, jo tām vienmēr jābūt tīrām pirms saskares ar lēcām. Tomēr fakts, ka tās pašas lēcas nav jālieto daudzas dienas pēc kārtas, nav jāglabā konteinerā, ļauj izvairīties no nevajadzīgiem infekciju riskiem, kas var rasties, ja lēcas nav koptas pietiekami rūpīgi.

Vienas dienas lēcas ir arī ļoti ērtas, jo nav jādomā par to, vai paņemts līdzi konteiners, tīrīšanas šķidrums. Tas ir parocīgi ceļošanas laikā, jo nepieciešams paņemt līdzi tikai vajadzīgo skaitu lēcu, kas jau būs sterilas un gatavas lietošanai jebkurā situācijā. Pavisam noteikti tas ir ērts risinājums bērniem un jauniešiem, aktīviem un steidzīgiem cilvēkiem, kuri grib izbaudīt kontaktlēcu sniegtās ērtības un priekšrocības, bet nevēlas veltīt daudz laika lēcu kopšanai.

You may also like