Uguns gan silda, gan dedzina — ziemā jābūt īpaši uzmanīgiem

uguns

Ja atskatās civilizācijas tālākajos vēsturos nostūros, tad skaidrs, ka uguns atklāšana un dažādo iespēju izmantošana bijis tas pagrieziena punkts, kas vispār cilvēci sāka vest uz tādu attīstību, kāda redzama šodien. Uguns joprojām ir neaizstājama gandrīz ikvienā mājā, jo tās enerģija un spēks nodrošina gan ikdienas vajadzības, gan apjomīgus rūpniecības procesus.

It īpaši uguni novērtējam mēs, tuvāk Ziemeļiem dzīvojošie. Jau dažus mēnešus mājām atkal kūp skursteņi, lai telpas būts siltas un dzīvošanai piemērotas. Uguns mūs silda, sniedz omulību un komfortu. Protams, ka šobrīd ir modernas versijas atklātai ugunij un tradicionālajām krāsnīm, bet vienalga tas ir degšanas process, kas rada šobrīd mums ir tik nepieciešamo siltumu.

Ugunsdrošība īpaši aktuāla ziemā

Tomēr uguns vienmēr bijis liels spēks, ko jāmāk savaldīt, jo kādu apstākļu ietekmē tā ātri var kļūt par postu, kas savā ceļā paņem visu. Ja atkal atskatās vēstures lappusēs, tad ik pa laikam ir kādi apjomīgi degšanas gadījumi — deg skaistas celtnes, baznīcas, deg veselas pilsētas. Nepareizajās rokās uguns ir ļoti bīstams ierocis. Un uguns vienā vai citā formā ir katrā mājā. Lai tas nekļūtu par postošu spēku, ir jāievēro ugunsdrošības nosacījumi, ziemā tas ir īpaši aktuāli, jo notiek intensīva mājokļu apsilde.

Tieši nesakārtota apkures sistēma, arī vieglprātīga rīcība ar uguni ziemā ir viens no biežākajiem ugunsnelaimju cēloņiem. Ir daudz māju, kurām dūmvads netiek regulāri tīrīts. Problēma ir ne tikai netīrīts dūmvads, bet arī tas, ka dūmvads ir sliktā tehniskajā stāvoklī, jo tas ir jau savu laiku nokalpojis, bet vēl nav atjaunots vai nomainīts.

Jā, tās nav mazas izmaksas, bet cena par laicīgu nerīkošanos šādos apstākļos var būt ļoti augsta. Māja un visa iedzīve var nodegt ne stundu, bet pat minūšu laikā. Dūmvadi ir regulāri jātīra, jāuzrauga un jālabo. Par pieejamām cenam to var izdarīt, ja izmantoto rgj.lv piedāvātos nerūsējošā tērauda materiālus.

Svarīgākais par ugunsdrošību mājā

  • Nekad nedīkst atstāt uguni nepieskatītu.
  • Atklātas liesmas tuvumā nedrīkst atrasties ugunsnedroši priekšmeti. Ar uguni drīkst rīkoties tikai pieaugušie, kuri nav apreibinošu vielu ietekmē.
  • Uguni drīkst ierīkot tikai tai paredzētā vietā vai iekārtā, kura jāizmanto atbilstoši ražotāja norādījumiem.
  • Ziemā nekādā gadījumā nedrīkst pārkurināt apkures ierīces.
  • Atbildīgi jārīkojas ar elektroierīcēm, kas arī var kļūt par ugunsnelaimes avotu. Jāizņem visi vadi no kontaktiem, jāseko līdzi, lai elektrolīnija nav pārslogota, lai visi kontakti un vadi ir labā tehniskajā stāvoklī.
  • Veicot mājoklī remontu, jāseko līdzi, lai visi materiāli būtu sertificēti un ugunsdroši. Nevajadzētu izvēlēties tādus materiālus, kas veicina degšanu, ātri uzliesmo. Vēlams ierīkot ugunsdrošas durvis, kas aizkavē uguns un dūmu izplatību.
  • Katrai mājai arī jābūt aprīkotai ar kvalitatīvu zibensnovedēju, kas pasargās no ugunsnelaimes, ko var izraisīt zibens.
  • Labs ieguldījums savā drošībā būs dūmu detaktori, kurus lab;ak ievietot gaiteņos, dzīvojamajā istabā un arī guļamistabā.

You may also like