Proktologs — kad vērsties pie šī ārsta

ārsts

 

Proktologs ir pieskaitāms pie tiem ārstiem, kurš risina sensitīvas pacentu veselības problēmas — viņa pārziņā ir viss, kas saistīts ar taisno zarnu un tās saslimšanām. Izplatītākā un pazīstamākā kaitē, ko ārstē proktologs, ir hemoroīdi, bet ārsta kompetencē ir vēl citas kaites, kuras var skart taisno zarnu.

Pacienti baidās doties pie proktologa

Liela daļa pacientu proktologa kabinetā nokļūst tad, ka stāvoklis jau ir kļuvis nopietns. Tas ārstēšanu var padarīt daudz sarežģītāku, nepatīkamāku un ilgāku. Proktologa apmeklējums saitās ar kaunu, nepatiku, diksomfortu, kas arī kavē spert šo svarīgo soli.

 

Patiesībā jau tas ir pats grūtākais brīdis — būt drosmīgam un savu veselību nostādīt augstāk par bailēm. Kad vizīte pieteikta un pacients jau ienācis ārsta kabinetā, emocionāli grūtākais posms jau ir garām, jo pēc tam izrādās, ka ne apskates, ne pati ārstēšana nav tik traka, kā pacients ir iedomājies. Mūsdienās pastāv dažādas mazinvazīvas izmeklējumu un ārstēšanas metodes, arī īpaši tiek domāts par pacienta komfortu izmeklējumu laikā. Un ne vienmēr ir vajadzīgs operēt, bieži vien var tikt galā ar saudzīgākām ārstēšanas metodēm. Lai labāk pārvarētu psiholoģisko diskomfortu, var izvēlēties apmeklēt proktologu sievieti vai vīrieti.

Kas ir proktologa kompetencē

Lai labāk saprastu, kādos gadījumos būtu nepieciešams apmeklēt proktologu, jāuzskaita, kādas salimšanas ir viņa kompetencē:

  • jau pieminētie hemoroīdi;
  • taisnās zarnas polipi;
  • fēču un gāzu nesaturēšana;
  • tūpļa zarnas akūts iekaisums;
  • taisnās zarnas jaunveidojumi;
  • hroniski aizcietējumi un to radītas komplikācijas;
  • plīsumi anālās atveres krokās;
  • taisnās un resnās zarnas audu slimības.

 

Protams, ka pacientam ne vienmēr pašam ir skaidrs, kas viņam kait. Pacients tikai sajūt kādus nepatīkamus simptomus taisnās zarnas apvidū. Tā var būt asiņošana, sāpes tualetes apmeklējuma laikā, kairinājums un nieze, gļotaini izdalījumi u.c. Tādos gadījumos nav jāsamierinās ar simptomu radīto diskomfortu, bet gan jāpiesaka vizīte pie proktologa, kurš veiks izmeklējumus, noteiks diagnozi un atbilstošu ārstēšanu.

 

Kas veicina taisnās zarnas saslimšanas

Vienas atbildes uz šo jautājumu nav. Tas vairāk ir komplekss jautājums, jo te sava loma ir gan dzīvesveidam, gan uzturam, gan iedzimtībai. Riska grupa ir mazkustīgi cilvēki, kuri neseko līdzi veselīgam uzturam un fiziskajām aktivitātēm. Kā arī bieži vien dažādas problēmas ir sievietēm grūtniecības un pēcdzemdību periodā, jo taisnā zarna tiek noslogota gan grūtniecības laikā, gan pašā dzemdību procesā. Sieviešu problēma šādos gadījumos ir hemoroīdi, kas arī pēc ārstēšanas atkal var atgriezties nākamās grūtniecības laikā. Tāpēc proktologs jāapmeklē arī profilaktiski. Hemoroīdi ir arī sēdošo cilvēku slimība, kas bieži skar biroju darbiniekus, kuru diena paiet mīkstā krēslā pie datora un rakstāmgalda.

 

Kā gatavoties vizītei

Ja paredzēta pirmā vizīte pie proktologa, tad nekāda īpaša gatavošanās nav nepieciešama, jo sākumā notiks iztaujāšana un varbūt arī vienkāršāka (digitāla) izmeklēšana. Ja ārsts uzskatīs, ka nepieciešama kāda papildu izmeklēšana, kurai īpaši jāgatavojas, tad arī par to informēs, jo tāpat izmeklējums nenotiks pirmās vizītes laikā.

 

Ja pacientam jau ir kādas specifiskas vai hroniskas saslimšanas, tad labāk ņemt līdzi visu informāciju, jo proktologs to var izmantot, lai plašāk un precīzāk konstatētu pacienta veselības stāvokli. Ja ir kādi jautājumi, ko vēlas uzdot ārstam, tad nav jākautrējas to darīt vizītes laikā, ārsts tikai priecāsies, ja pacients būs ieinteresēts un atklāts, jo tas sekmēs ārstēšanos.

You may also like