Par godprātīgiem darba devējiem

darbadevejs

Ekonomiskā sistēma plūst un mainās līdz ar laiku. Diemžēl, paliek aizvien vairāk negodprātīgu darba devēju, kuri izmanto savus darbiniekus, lai atvieglotu savu finansiālo stāvokli. Piemēram tādi, kas nevēlas maksāt valstij nodokļus. Tā vietā labāk izvēlas maksāt darbiniekam “uz rokas” un tikai daļu “oficiāli”.

Šādi darba devēji izmanto dažādus interesantus scenārijus. Piemērs: Darba devējs nolīgst darbinieku administratora amatam. Ar darbinieku tiek noslēgts līgums par nepilnu darba laiku. Bet realitātē vienojas, ka darbinieks strādās pilnu darba laiku. Darbinieks savā bankas kontā saņems oficiālo algu par nepilnu darba laiku, no kuras tad arī tiks maksāts nodoklis. Pārējo algu darba devējs solās samaksāt “uz rokas”.

Iespējams, ka šāds scenārijs apmierina darba ņēmēju. Tomēr tas nozīmē, ka darba ņēmējs nav padomājis par savu drošību ilgtermiņā. Kādi ir riski:

  1. Ja darbiniece – sieviete, vēlas doties dekrētā, viņa nesaņems pabalstus, kas pienākas. Jo oficiālās iemaksas valstij veiktas tikai no mazākās algas daļas. Pabalsts būs niecīgs.
  2. Tāpat samazinās citas sociālās garantijas, piemēram, ja darbinieks saslimst. Kas atmaksās ārstēšanās izdevumus?
  3. Gadījumā, ja kādu iemeslu dēļ darba devējs atsakās maksāt “neoficiālo” algas daļu, kā darba ņēmējs pierādīs, ka viņam kaut kas pienākas? Līgums taču ir noslēgts uz nepilnu slodzi. Darba devējs apgalvos, ka tieši šādi – nepilnā slodzē – arī strādā darba ņēmējs.

Kā tad atrast tādu darba vietu, kas nepiemānīs un nodrošinās pilnas sociālās garantijas? Esiet vērīgi, izvērtējiet kārtīgi darba piedāvājumus. Vienmēr varat būt droši, ka valsts iestādes nepievils, tajās vienmēr viss ir oficiāli. Tiesa gan, algas šeit ir mazākas nekā privātajā sektorā.

Ja izglītība un pieredze atļauj, apskatiet darba piedāvājumus ārstniecības iestādēs. Piemēram – zobārstniecība, slimnīca, poliklīnika. Zobārstniecība varētu būt labāka vieta, kur nopelnīt, nekā slimnīca. Jo slimnīcās vairāk figurē valsts apmaksāti pakalpojumi un algas ir zemākas. Paskatieties, kādas vakances tiek piedāvātas zobārstniecībā, ginekoloģijas privātpraksēs vai citās privātās iestādēs.

Vienmēr ar potenciālo darba devēju izrunājiet savu darba grafiku, uzdodiet jautājumus, kā tiks izmaksāta alga. Nepieļaujiet, ka algas izmaksu piedāvā “aploksnē” vai “uz rokas”.

Ja kāds potenciālais darba devējs jums piedāvā darbu, kas nav oficiāls vai redzat citus būtiskus pārkāpumus – vērsieties Valsts darba inspekcijā. Tur ir iespēja vērsties pret darba devēju ar anonīmu iesniegumu, lai netiktu atklāta jūsu identitāte.

You may also like