Melanoma — kas to ierosina un kā sevi pasargāt

melanomaVārdu “melanoma” pēdējā laikā dzirdam arvien biežāk. Par to runā ārsti, raksta preses izdevumi. Iemesls tam ir pamatots. Mediķi zvana trauksmes zvanu, jo šī nopietnā un grūti ārstējamā vēža forma tiek atklāta arvien biežāk, arvien vairāk tie ir gados jauni cilvēki, kuri, neskatoties uz jaunību un spēcīgo organismu, tomēr zaudē šo cīņu.

Melanoma ir ļaundabīga ādas saslimšana, tā attīstās no pigmenta šūnām melanocītiem. Šīs šūnas lielākoties rodas ādā, bet sastopamas arī citās ķermeņa daļās. Audzējs var izveidoties jebkurā ķermeņa daļā, kur atrodas melanocīti. Melanoma tiek uzskatīta par īpaši bīstamu vēža veidu, jo tas sākotnējās stadijās noris bez simptomiem, tāpēc bieži vien to atklāj novēloti, kad ārstēšana ir apgrūtināta un neefektīva. Mirstība no melanomas un tās radītām komplikācijām ir ļoti augsta.

Kuri cilvēki vairāk pakļauti melanomas riskam?

To, vai dzīves laikā nāksies sastapties ar melanomu, lielā mērā ietekmē ģenētika un arī paša cilvēka tips — kāda ir āda, mati, cik daudz uz ādas ir pigmentētu veidojumu. Cilvēkiem ar gaišu ādu, blondiem, rudiem matiem, daudz dzimumzīmēm un citiem veidojumiem risks saslimt ar melanomu ir augstāks. Bet tas nenozīmē, ka tā notiks, jo savā ziņā tieši ārējie faktori daudzos gadījumos ir slimības “palaidējmehānisms”. Ja cilvēks, kurš ir riska grupā, regulāri veic pārbaudes, izvairās no ārējiem faktoriem, kas palielina risku, tad arī var izdoties veiksmīgi izvairīties no šīs slimības.

Ar ģenētiskos noslieci ir grūtāk. Ja ģimenē jau ir melanomas un citu vēžu gadījumi, tad uzsvars jāliek uz regulārām pārbaudēm, lai vajadzības gadījumā laikus noķertu slimību sākuma stadijā. Vismaz reizi gadā jāapmeklē dermatologs.

Kā sevi pasargāt?

Jādomā par ādas aizsardzību no saules, jāizmanto piemērots saules aizsargkrēms. Tāpat nevajadzētu izmantot solāriju. Regulāri jāapmeklē dermatologs, kurš pārbaudīs aizdomīgos ādas veidojumus. Tāpat jāseko ādas kopšanai, it īpaši vasarā, kad saules peldes ir intensīvākas. Īpaši jāsargā mazi bērni, jo UV staru ietekme bērnībā var pieaugušā vecumā rosināt melanomas rašanos.

You may also like