Tautas gudrība māca jau vasarā domāt par ziemu

ziemas-darbi-vasara

Pasakās, parunās un citos folkloras darbos vienmēr ir ielikta kāda mācība, padoms un dzīves gudrība. Senāk tādā veidā notika jaunās paaudzes izglītošana, zināšanu un vērtību nodošana tālāk. Tagad gan folklora reti kuru interesē, tomēr joprojām no tās varētu mācīties tiešām noderīgas un dzīvē svarīgas lietas.

 

Piemēram, daudzos avotos izlasāma doma, ka vasara nav laiks tikai atpūtai, bet gan darbam un rūpēm par to, lai pienācīgi varētu sagaidīt rudeni un ziemu. Tas attiecas uz pārtikas savākšanu un uzglabāšanu, malkas gādāšanu, arī silta un droša mājokļa nodrošināšanu, kā arī ragavu labošanu vasarā.

Rīkoties tad, kad ir ērtāk un lētāk

Mūsdienās gan diezin vai uz ielām redzēsim ragavas, arī pārtika nopērkama visu gadu lielveikalā, tomēr šī tautas gudrība ir nozīmīga, ja domā taupības un ērtību aspektā. Jā, var jau nevākt ražu un neuzglabāt pagrabā vai saldētavā, bet tad ziemā nāksies pārtikai iztērēt daudz vairāk naudas, tā nebūs tik veselīga. Vasarā to iespējams iegūt daudz lētāk, var sagatavot ievārījumus, konservēt, saldēt un skābēt. Ir taču patīkami ziemā atvērt saldētavu un izņemt kastīti ar pašu lasītajām un savā dārzā augušajām zemenēm. Cilvēkiem, kuri nav tik turīgi, lai vienmēr atļautos kvalitatīvu pārtiku, šāda krājumu sagādāšana var būt izdzīvošanas jautājums ziemā.

 

Kā bija ar tām ragavām?

Lai ziema nepārsteigtu un neatnāktu ar liekām klapatām, jau vasarā jāpadomā par automašīnas tehnisko stāvokli un it īpaši par riepām, jo vasara paskrien ātri, bet rudens otrajā pusē visi autovadītāji jau drudžaini sāk meklēt ziemai jaunas riepas, jo mūsu klimatā nevar zināt, kad ziemai labpatiksies ierasties. Jaunas riepas ziemai labāk iegādāties jau laikus, lai tad tikai vien tā bēda, kā tās uzlikt. Bet atrast kvalitatīvas jaunas riepas nebūs tik ātrs darbiņš. Lai gan tagad ir internets, kas procesu tiešām atvieglo, vienalga vajadzēs izpētīt daudzus modeļus, piedāvājumus, salīdzināt cenas.

 

Un skaidrs, ka tagad, kad vēl nav sākusies aktīvā sezona, jaunas riepas ziemai varēs atrast par izdevīgāku cenu. Kvalitatīvas un jaunas riepas ir gana dārgas, tāpēc būtu muļķīgi neizmantot iespēju izmaksas samazināt.

auto-ziemas-ragavas

Neatlikt uz pēdējo brīdi

Ja ar svarīgām lietām, kas saistītas ar savu vajadzību nodrošināšanu, nogaidām līdz pēdējam brīdim un tad drudžaini metamies kaut ko risināt, tad varam palikt pie sasistas siles. Var nākties pārmaksāt, arī tikt apkrāptam vai “iegrābties” precē, jo paņemam to steigā. Tas arī tad ir lielāks trieciens finansēm. Jau laikus sākot gādāt to, kas būs vajadzīgs vēlāk, varam izdevumus vienmērīgāk izlīdzināt. Rudens un ziema jau tāpat atnāk ar lieliem izdevumiem, jo sākas apkures sezona, jālaiž bērni skolā, vajag silto apģērbu. Kāpēc gan neatvieglot sev rūpes un kaut ko nesagādāt jau tagad?

 

Esmu pamanījusi, ka māmiņas sludinājumu portālos saviem bērniem jau vasarā meklē un pērk ziemas apavus un kombinezonus. Bērni aug ļoti ātri, bet kvalitatīvs ziemas apģērbs un apavi ir ļoti dārgi. Tāpēc parasti tie tiek pārdoti tālāk. Bat labākie eksemplāri un īstie izmēri tiek meklēti jau vasarā, lai pēc tam nav tas jādara steigā. Un tad var arī vairs nepaveikties ar labiem eksemplāriem.

Tradicionālā folklora varbūt attālinās un noveco laika līnijā, bet tās aktualitāte vienmēr ir saskatāma un pārfrāzējama jebkurā laikmetā. Mācīsimies no senčiem!

You may also like