Dejas un modernie ceļojumi

mākslinieka-darināta-kleita

Modes māksliniekiem patīk, ja viņu darinātos tērpus valkā un reklamē jaunas skaistules, bet šīm daiļavām nekas nepatīk tā, kā ballītes un dejas! Katras desmitgades kultūras virzieniem ir arī atbilstošas modes dejas, tāpēc slīpētie dizaineri rada tērpus, kas atspoguļo jauno laiku garu un papildina jaunās kustības.

20.gadsimta sākumā Eiropu un Ziemeļameriku pāršalca tango trakums. Sievietes traucās uz deju grīdu tērpos ar plandošām piedurknēm, dziļiem šķēlumiem un kurpēs ar lentīšu aizdari pie potītēm, vai Kleopatras stila sandalēs. Šai laikā modē bija strauji un neprātīgi džeza ritmi un nemiers uz deju grīdas. Straujās dejas bija vieglāk izdejot īsos, platos un krītošos spilgtas krāsas tērpos, kas rotāti ar pērlītēm un bārkstīm, kas viļņojās līdzi dejotāju ašajām kustībām. Jau iztēlojoties vien kļūst skaidrs, cik tas bija skaisti.

Piecdesmito gadu kuplie svārki un piegulošie triko krekliņi papildināja rokenrola virpuļus. Meitenēm lēkājot svārki plandījās un straujos virpuļos kļuva redzami ceļgali un gūžas, kas skatītājus tikai vien vairāk “uzkurināja”.

Kad septiņdesmitajos gados parādījās disko, meitenes vēlējās mirdzēt prožektoru gaismās kā eksotiskas zivtiņas akvārijos. Viņas sevi tērpa šauros, elastīgos krekliņos kombinezonos ar augstu apkakli un cieši jo cieši piegulošās, spīdīgās biksēs pie kurām vilka sandales ar smalkām ādas siksniņām.

Līdz ar ielu deju popularitāti modes pasaulē ienāca ielas mode. Pazīstamu zīmolu trikotāžas sporta tērpi un krosa apavi ar uzkrītoši spilgtām šņorēm. Breika dejotāji bieži bija tērpušies neilona sporta tērpos, sporta apavos un kapuču jakās, jo tās vislabāk piestāvēja dejas enerģiskajam, atlētiskajam raksturam. Sporta apģērbā varēja netraucēti slīdēt pa deju grīdu, bet zem beisbola cepures aptītā bandana bija lieliski piemērota, lai virpuļotu uz galvas. Deja gadsimta gaitā progresējusi no formālām, iestudētām kustībām līdz vingrojumiem, un drēbes pielāgojas, lai labāk kalpotu dejotāju mainīgajām kustībām.

Toties līdz ar izmaiņām ceļošanas paradumos 20.gadsimtā radās jauna ģērbšanās etiķete un tērpu modeļi, kas piemēroti tieši ceļošanai. Auto, motocikli, laineri okeānos un lidmašīnas – nepārtraukti parādījās kādi jauni pārvietošanās līdzekļi, kam vajadzēja atbilstošu apģērbu, lai būtu ērti un arī silti! Daudzi noteikti zina, cik vēsi patiesībā ir siltā dienā braucot ar motociklu, kad ķermeni pārņem vēja brāzmas!

Pirmajiem auto nebija jumtu, tāpēc braucot vajadzēja vilkt atbilstošu apģērbu, lai pasargātu matus, ausis, acis. Apjomīgi mēteļi, sasienamas platmales, gari cimdi un brilles – tas viss pēkšņi bija modē.

Sievietes pilotes toties bija greznības kalngals! Sieviete zīda šallē un ādas žaketē, garos zābakos un ar cepuri galvā izskatījās ekstravaganti un patiesi iekārojami. Mūsdienās sievietes atkal ir nedaudz piezemējušās un ļoti seko līdzi, vai maz drīkst lidot! Piemēram, grūtniecības laikā lidošana nav īsti ieteicama, it īpaši grūtniecības termiņa beigās. Sievietei jāveic USG izmeklējumi (ultrasonogrāfija), lai pārliecinātos par savu un bērna veselības stāvokli. Ultrasonogrāfija kļuva populāra jau krietni sen un bez tās nav iedomājama vairs neviena grūtniecība. Ultrasonogrāfija nu ir obligāta prasība ikvienai grūtniecei. Arī tām, kas neceļo un piekopj mierīgu dzīvesveidu.

stjuartes-formastērpsKad komerciālie lidojumi kļuva par ikdienu, modes vēsturi ietekmēja stjuartes! Viņu formas tērpi bija mini svārki vai ļoti pieguloši šortiņi. Mūsdienās stjuartes tērps ir daudz ieturētāks un pieklājīgāks.

Īpašu subkultūru ar savu ģērbšanās stilu veidoja motociklu un skūteru īpašnieki. 50.gadu baikeri – dumpīgie jaunieši, kas ar rēcošiem močiem apbraukāja ASV, nēsāja ādas jakas, zilus džinsus un žilbinoši baltas šalles. Pēc kāda laika melnas ādas drēbes kļuva par motociklistu uniformu, arī tagad tieši šādus redzam rokerus, baikerus un rolleristus.

Viss rit uz priekšu. Arī ģērbšanās stils un mode. Kas zina, varbūt pēc dažām desmitgadēm modes vēsturi ietekmēs arī lidojumi uz kosmosu…

You may also like